Prošli tjedan održana je završna konferencija projekta INNOCENT na kojoj su predstavljeni rezultati projekta uključujući INNOCENT Toolkit – alat osmišljen da pomogne praktičarima koji rade na slučajevima s elektroničkim dokazima u poštivanju procesnih prava te INNOCENT Policy Guidelines and Recommendations – smjernice izrađene radi poboljšanja praktične primjene Direktive 2016/343 i zaštite pretpostavke nedužnosti u kontekstu elektroničkih dokaza.
Ključni trenuci:
- Denitsa Kozhuharova iz LIF-a pružila je pregled glavnih postignuća projekta INNOCENT.
- Sveva Franco iz Europske komisije pridružila nam se online kako bi detaljno objasnila razvoj sudske prakse Suda EU-a u vezi s Direktivom (EU) 2016/343 o pretpostavci nevinosti.
- Anže Erbežnik, sudac Martin Jančar i Benjamin Flander, predstavljajući Znanstveno-raziskovalno središče Koper, predstavili su INNOCENT alat koji će omogućiti pravnim stručnjacima kritičko preispitivanje elektroničkih dokaza.
- Jan Kralik iz Vijeća Europe podijelio je uvide u Konvenciju o kibernetičkom kriminalu.
- Andrej Bozhinovski i Aleksandar Marsavelski s Sveučilišta u Zagrebu istražili su dopuštenost elektroničkih dokaza na sudu, fokusirajući se na teorijska razmatranja i praktične implikacije u Hrvatskoj.
- Ingrid Borasova iz Bratislava Policy Institute predstavila je INNOCENT Smjernice za politiku i preporuke, jedan od konačnih rezultata projekta.
- Jiří Novák, predstavljajući CCBE govorio je o odnosu između umjetne inteligencije i pretpostavke nevinosti.
- Jan Kolouch iz CESNET, moderirao je našu posljednju panel diskusiju o tome kako se nositi sa slučajevima kibernetičkog kriminala u praksi, uz sudjelovanje njemačkog stručnjaka Uwea Ewalda, litvanske odvjetnice Julije Kalpokienė, hrvatskog tužitelja Brune Moslavca i člana Savjetodavnog odbora Europske udruge kaznenih odvjetnika (ECBA) Olivera Kippera.