U okviru projekta Butterfly Effect – Changing attitudes to change the world, Kuća ljudskih prava Zagreb u rujnu je organizirala dva treninga izgradnje kapaciteta za organizacije mladih i aktiviste:kinje.
Treninzi su održani u Rijeci i Zagrebu s fokusom na diskriminaciju na temelju spolne orijentacije i rodnog identiteta te na rasizam – s ciljem osnaživanja sudionika:ca da djeluju kao ambasadori:ce borbe protiv diskriminacije unutar svojih kolektiva, radnih mjesta i šire, i to kroz provođenje, modeliranje i zagovaranje antidiskriminacijskog djelovanja, solidarnosti i intersekcijske perspektive.
Trening u Rijeci vodile su Mirela Pašić – pedagoginja i trenerica u području rada s mladima, Antonija Stojanović Almesberger – voditeljica programa u udruzi LORI i Jelena Grobenski iz KLJP.
Kroz teorijske i praktične vježbe, samorefleksiju, kvizove, primjere dobre prakse, razmjenu iskustava i znanja, kao i upoznavanje sa pravnim okvirom i resursima koje mogu koristiti u svom radu, sudionici:e su stekli:e šire i dublje razumijevanje vlastitih predrasuda i internaliziranih dezinformacija, kao i realnosti, izazova i mogućnosti prisutnih u lokalnom i globalnom kontekstu, dok je posebna pažnja posvećena strategijama pružanja podrške žrtvama.
Trening u Zagrebu su vodile Emina Bužinkić – istraživačica, aktivistkinja i autorica radova na sjecištima migracija, izbjeglištva, obrazovanja, transnacionalnih solidarnosti i feminističkog praxisa, Lucija Mulalić – aktivistkinja Centra za mirovne studije i Jelena Grobenski iz KLJP.
Trening je bio usmjeren na produbljivanje razumijevanja o tome kako moć i interesi oblikuju naša društva kroz dominaciju, kulturnu hegemoniju, rasizam, diskriminaciju i sustavnu opresiju, kao i kroz mehanizme socijalne reprodukcije u odnosu na ispresijecane identitete roda, rase, etniciteta i druge odrednice. Sudionici:e su radili na usvajanju pristupa aktivnih nazočnih osoba i istraživali:e strategije podrške žrtvama, dok je posebna pozornost bila posvećena principima transformativne pravde i njezinoj primjeni u kolektivima.