Osvrt na Zajednički podnesak organizacija civilnog društva i Izvještaj o vladavini prava Europske komisije u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj

Kuća ljudskih prava Zagreb i Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo u suradnji s Predstavništvom Europske komisije održali su u četvrtak 21. studenog, u Kući Europe skup Budućnost borbe protiv korupcije u RH: Izvještaj o vladavini prava?

Nastavno na zaključke skupa i sukladno nalazima iz zajedničkog doprinosa organizacija civilnog društva Izvješću o vladavini prava za 2024. godinu, Centar Miko Tripalo pripremio je osvrt koji je u cijelosti dostupan na linku.

U osvrtu se ističe da korupcija ostaje jedan od najvećih izazova Hrvatske, s visokom percepcijom među građanima, što naglašava potrebu za reformama. Iako je institucionalni okvir formalno uspostavljen, borba protiv korupcije ograničena je nedostatkom resursa i političke volje. USKOK i PNUSKOK suočavaju se s manjkom kadra, a dugotrajni sudski procesi smanjuju učinkovitost istraga.

Zakon o lobiranju iz 2024. donosi određene pomake, ali zbog ograničene javne dostupnosti podataka njegov učinak je smanjen. Ključne zakonodavne reforme, poput revizije Zakona o kaznenom postupku i Zakona o USKOK-u, stagniraju. Zaštita zviždača je neadekvatna, a izmjene zakona iz 2024. dodatno otežavaju razotkrivanje korupcije.

Politička korupcija dodatno podriva povjerenje građana, dok digitalizacija ostaje nedovoljno iskorišten alat za transparentnost. Iako su uvedeni neki sustavi, poput registra lobista, njihova ograničena dostupnost i manjak integracije smanjuju učinkovitost. Bez dubljih reformi, institucionalne podrške i jačanja digitalnih alata, borba protiv korupcije ostat će ograničena.

Preporuke i zaključak

U Hrvatskoj, unatoč određenim pomacima, korupcija i dalje predstavlja ozbiljnu prepreku razvoju pravednog i transparentnog društva. Sljedeće preporuke temelje se na analizi zajedničkog podneska organizacija civilnog društva i Izvještaja o vladavini prava Europske komisije:

  1. Osigurati veće resurse ključnim institucijama poput USKOK-a i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, uključujući povećanje broja zaposlenih i bolje financiranje.
  2. Poboljšati zakonodavni okvir revizijom Zakona o kaznenom postupku i Zakona o USKOK-u te osigurati brže procesuiranje slučajeva korupcije.
  3. Unaprijediti zaštitu zviždača kroz osiguravanje besplatne pravne pomoći neovisno o imovinskom cenzusu te provođenje edukacija i kampanja s ciljem podizanja svijesti prijavitelja i poslodavaca
  4. Osigurati transparentnost lobističkih aktivnosti tako što će se svi sastanci i aktivnosti lobista javno bilježiti u registru.
  5. Povećati kazne za korupciju na visokoj razini kako bi se osigurala stvarna odvraćajuća uloga zakona.

 

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.