Analiza praćenja i postupanja po slučajevima govora mržnje u sklopu projekta „Jačanje sustava zaštite i osnaživanje zajednica za prepoznavanje i suzbijanje govora mržnje u Hrvatskoj“

Govor mržnje kontinuirano je prisutan problem koji jača, a za čije rješavanje nedostaje sustavnog istraživanja i praćenja. 

U projektu “Jačanje sustava zaštite i osnaživanje zajednica za prepoznavanje i suzbijanje govora mržnje u Hrvatskoj”, za praćenje govora mržnje korištena su dva pristupa – praćenje govora mržnje na društvenim mrežama i prijave građana putem alata Dosta je mržnje

Za vrijeme trajanja projekta, od 1.10.2022. do 1.1.2024. putem alata Dosta je mržnje zaprimili smo 65 prijava. 

Budući da različiti oblici govora mržnje ne potpadaju pod jedinstvenu pravnu regulativu već se nalaze u različitim propisima (koji se odnose na medije, kazneno pravo, suzbijanje diskriminacije itd.), svrha alata Dosta je mržnje je olakšati pristup intervenciji kod govora mržnje. Na taj način građani mogu upozoriti na pojave govora mržnje u javnom prostoru upozorite, a administratori dojavu pretvaraju u oblik prijave po kojemu nadležna tijela mogu (i moraju) reagirati. No, cilj ovog alata nije samo intervencija s ciljem uklanjanja i sankcioniranja govora mržnje, nego i podizanje svijesti javnosti o takvom izražavanju kao nespojivom s demokratski uređenim društvom, otvorenom za sve ljude, neovisno o tome kojoj društvenoj skupini pripadaju.

Metodologija praćenja govora mržnje na internetu bila je, uz minimalne prilagodbe, preuzeta od Europske komisije, te INACH mreže koje je Kuća ljudskih prava Zagreb članica, a koja služi za praćenje provedbe Kodeksa postupanja u slučaju nezakonitoga govora mržnje na internetu. Provedena su dva šestotjedna kruga praćenja govora mržnje na društvenim mrežama, te je ukupno prijavljeno 80 slučajeva.

Svrha ovog praćenja bila je utvrditi pojavnost i oblike govora mržnje, te testirati praksu postupanja tijela – regulatora, samoregulatora i moderator koji imaju ulogu u suzbijanju govora mržnje. 

U ovoj analizi, najprije opisujemo i analiziramo oba korištena pristupa, a zatim dajemo zaključak o postupanju.

Analiza je dostupna na poveznici ovdje. 

 

Ova publikacija izrađena je u okviru projekta ‘Jačanje sustava zaštite i osnaživanje zajednica za
prepoznavanje i suzbijanje govora mržnje u Hrvatskoj’ podržanog kroz Fond za aktivno građanstvo,
sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.’