Održana edukacija za moderatore online medija u području suzbijanja govora mržnje

Jučer je u Kući ljudskih prava Zagreb održana edukacija za moderatore/ice online medija, stranica i sadržaja društvenih mreža u sklopu projekta „Jačanje sustava zaštite i osnaživanje zajednica za prepoznavanje i suzbijanje govora mržnje u Hrvatskoj“, a koji se provodi u suradnji sa organizacijom Zagreb Pride iz Hrvatske te Human Rights House Foundation iz Norveške.

Cilj projekta je formuliranje holističkog pristupa za borbu protiv govora mržnje čime će se postići dugoročne društvene promjene u području prava na zaštitu od diskriminacije i slobodu izražavanja. Edukaciju smo proveli u cilju podizanja kapaciteta za prepoznavanje i suzbijanje online govora mržnje i razumijevanje granice slobode izražavanja i govora mržnje od strane moderatora online medija, stranica i sadržaja na društvenim mrežama, koristeći pristup utemeljen na ljudskim pravima.

Na edukaciji  su praktičari podijelili svoja iskustva u području moderacije online sadržaja, te smo razgovarali o izazovima  s kojima se moderatori/ice suočavaju. Odvetnica Vesna Alaburić objasnila je normativni okvir te nas je upoznala s relevantnom sudskom praksom ESLJP, osobito s naglaskom na recentnu presudu u predmetu Sanchez protiv Francuske.

Tomislav Metelko, stručnjak  za digitalne komunikacije, istaknuo je specifičnosti medija i društvenih mreža te prezentirao etičke dileme s kojima se moderatori susreću  u digitalnom moderiranju. Nakon toga osvrnuo se na izazove iz prakse te predstavio potencijalna tehnološka rješenja koja su na raspolaganju. Također, ispričao nam je koji su trendovi i inovacije u tom području te što sve možemo očekivati u budućnosti.

Tina Đaković iz Kuće ljudskih prava i Franko Dota iz Zagreb Pridea prenijeli su svoja iskustva u praćenju govora mržnje i moderiranju sadržaja na društvenim mrežama, a sve to iz perspektive organizacija civilnog društva.